Симпозијум хирурга у Фочи о напредним праксама у региону

Крај јуна у Фочи и ове године у знаку је тродневног Међународног симпозијума хирурга Републике Српске и Србије. Шеснаести научни скуп окупио је више од двије стотине хирурга из региона и свијета како би практичним примјерима и кроз 25 стручних предавања размијенили научна сазнања и искуства, доприносећи подизању нивоа ове гране медицине.

Најновија хируршка достигнућа, лапараскопске методе у области стомачне, грудне и неуро хирургије, урологије, хирургије главе и врата главне теме су овогодишњег Симпозијума на којем говоре водећи стручњаци у овој области из Републике Српске, Србије, Словеније, Мађарске, Турске и Италије.

Међу предавачима и начелник Одјељења за колоректалну и амбдоминалну хирургију Универзитетске болнице „Коч“ у Истанбулу Емре Балик.

Овај свјетски признат стручњак из Турске, један од водећих хирурга за лапароскопску и роботску хирургију, домаћи кадар одраније обучава, не само теоријски, већ и практично.

-Сарадња између Универзитетске болнице у Фочи и болнице „Коч“ успостављена је прије двије године. Тако да за то вријеме хирурзи долазе код нас  на едукације из области роботске и лапараскопске хирургије. Операције желуца, цријева и једњака, цијела општа хирургија, у деведесет одсто случајева раде се лапараскопски и роботски, па смо ту да подијелимо искуства са колегама. Управо јутрос сам са колегама у Фочи урадио једну лапараскопску операцију, тако да сам срећан што могу помоћи и на овај начин-рекао је Балик.

Хирургија јетре и гуштераче специјалност је Блажа Тротовшека, начелника Клинике за абдоминалну хирургију УКЦ-а Љубљана, гдје минимално инвазивне операције обављају већ четврт вијека. Посљедњих пет година у примјени је и роботика.

-Ова метода допринијела је да буде мање компликација, другачије се изводе захвати. Али, ипак, најприје морамо да разумијемо да треба да се испоштују онколошки принципи, па је тек онда битно која ће се техника употријебити. Зато треба имати много етичког приступа, да се одреди који пацијент је примјеран за одговарајућу технику. Лијепо је што се чује роботика, лапараскопија, али неки пацијенти још увијек требају отворену хирургију. Потребно је  тежити да једно болничко одјељење изводи све могуће захвате, од трансплантације до мањих захвата на различите начине-рекао је Тротовшек.

На јунским данима хирургије у Фочи до сада су учествовали водећи свјетски експерти из Јапана, Сједињених Америчких Држава, Њемачке, Чешке, Кувајта и Мексика.  Захваљујући размјени искустава у операционе сале широм региона уведене су бројне напредне праксе. Тако је и у фочанској Универзитетској болници.

-Комплексне захвате изводимо већ деценију, а сада смо у фази увођења сложених оперативних захвата из области лапараскопских ресекција тумора желуца и пацјената који се лијече због гојазности. Уз подршку иностраних консултаната већ дужи период раде се и мини инвазивне процедуре у области грудне хирургије, а сада смо акценат ставили на увођење мини инвазивних операција из области урологије које ће обављати наш кадар, уролози који су већ прошли  основне обуке, за које спремамо едукацију и у Словенији-рекао је директор Универзитетске болнице Фоча Ненад Лаловић.

Овогодишњи Симпозијум хирурга Српске и Србије организују Удружење хирурга Републике Српске, Удружење ендоскопских хирурга Србије и Академија наука и умјетности Републике Српске.

-Људи који воде Медицински факултет и Универзитетску болницу направили су велики помак и као неко ко представља ендоскопске хирурге Србије морам да напоменем да имамо одличну сарадњу, па ћемо се убудуће трудити разноврсним активностима ове природе да унаприједимо сарадњу и на већи ниво подигнемо факулет у Фочи-рекао је предсједник Удружења ендоскопских хирурга Србије Миљан Ћеранић.

Заједничких планова за будући период не недостаје ни хирурзима из Републике Српске.

-У процесу смо набавке лапараскопских тренажера за све болнице у Српској. То је донација предсједника Републике који је препознао значај наших напора о увођењу минимално инвазивних процедура, што ће бити финансирано из његовог буџета-рекао је предсједник Удружења хирурга Републике Српске Зоран Алексић.

Фочанским данима хирургије снажна подршка и од овдашњег Медицинског факултета.

-За развој научне и стручне мисли овакви скупови су од изузетне важности и генерално смо захвални-рекао је декан Медицинског факултета у Фочи Дејан Бокоњић.

Симпозијум хирурга Српске и Србије са међународним учешћем специјализантима и младим специјалистима хирургије, гинекологије и урологије понудио је  радионице из области лапараскопске хирургије, док су медицинске сестре и техничари, те млади љекари осталих специјалности проширили  знања о ЕРАС протоколу –  убрзаном опоравку након оперативног захвата.

Извор Радио Фоча